2. ČASŤ: 7 spôsobov, ako zlepšiť spánok (aj život). Číslo 3 ťa prekvapí!

Výborne, teším sa, že si sa dostal až sem. V druhej časti tohto článku mám pre teba ďalšie 3 skvelé tipy, ktoré ti pomôžu spať ako batoľa. Ak si ešte nečítal tú prvú, nájdeš ju tu.

4. TIP: Programovanie či manifestovanie

Čas tesne pred zaspaním má pri vizualizácii, manifestovaní alebo priťahovaní do života to, čo chceme, trochu špeciálnu moc. To na čo myslím, tesne pred spaním sa ukladá do podvedomia hlbšie a tým sa aj počas spánku nalaďujem na to, na čo myslím. 

Vizualizovanie tesne pred spaním je všeobecne známa vec, ktorá funguje. O tom, ako presne si vizualizovať alebo manifestovať veci, to je na skutočne dlhšiu tému. Samozrejme každý má svoje ciele, ktoré chce dosiahnuť a teda premieta a prežíva danú víziu po svojom.

Jedno je však isté – žiadna vizualizácia nebude fungovať, pokiaľ človek nie je v pokojnom a spokojnom rozpoložení, pokiaľ nie je v pocite vďačnosti ale je v pocite nedostatku či hnevu.

Práve preto vždy, keď cielene chcem niečo manifestovať – či už pred spaním alebo hocikedy počas dňa, ako prvé si pripomeniem všetko to, za čo som vďačná. Za všetku tú hojnosť aj za všetky tie ťažké skúšky v živote, lebo bez nich by som nerástla. Až keď sa mnou rozleje ozajstný pocit pokoja a vďačnosti, vtedy prejdem na vizualizovanie či manifestovanie toho, kým chcem byť. 

Kedy manifestovať?

Tak ako som písala od začiatku – aj toto je len nástroj a nie vždy je to nástroj, ktorý so mnou ladí v danom období. Lebo niekedy naozaj chcem len totálne vypnúť a byť nikým. Niekedy človek potrebuje vytvoriť si skrátka najprv priestor tým, že si dovolí byť nikým, aby sa mohol stať “niekým”, kým chce byť. 

Občas si pustím pred spaním aj vedené afirmácie, ktoré so mnou práve súznia. Na internete ich je plno, ja som si kvôli jemnosti hlasu “obľúbila” nahrávky na youtube music od Jess Shepherd. Sú v angličtine, ale dá sa im s ľahkosťou porozumieť aj angličtinovým začiatčníkom. 

Ak máš aj ty svoje obľúbené afirmačné nahrávky či kanály, podeľ sa s nimi v komentároch nižšie.

Keďže už vieš, že čas pred spaním je veľmi cenný, verím, že ti došlo aj to, že telka alebo scrollovanie na mobile pred spaním nie je dobrý nápad. Nie len kvôli modrému svetlu, ale kvôli tomu, že čím kŕmiš svoju myseľ pred spaním, to akoby rástlo v tvojom živote dvojnásobne rýchlo. 

Ja telku nepozerám vôbec už roky. Asi 3x do roka si pozriem nejaký film, ale sama na sebe som spozorovala, že pozeranie alebo čítanie nejakého cudzieho príbehu, ktorý väčšinou nie je v súlade s tým, kým chcem byť a čo chcem žiť, sa premieta v mojom spánku. Preto ozaj zriedka by ste ma našli aj s nejakou príbehovou knihou v ruke. 

A čo vzdelávacie knihy? Pred spaním neholdujem ani tým, nakoľko zvyšovanie mozgovej aktivity pred spaním taktiež nie je dobrý nápad. Mne to pri čítaní nejakej ťažšej knihy začne v hlave doslova šrotiť. Sú prípady, kedy ma kniha naopak uspí, a tu zasa nevidím dôvod na to, aby som čítala nejakú inšpiratívnu či vzedlávaciu literatúru, keď jej neviem venovať plnú pozornosť. 

Stalo sa mi pár krát, že som jednu stranu v knihe čítala aj 10 dní po sebe. Niežeby bola taká výborná, ale skrátka som vždy zaspala a tak som začala odznova 😀

5. TIP: Vďačnost

Aj keď som už vďačnosť spomenula v minulom bode, pripomenutie si toho, že vďačnosť je kľúčom ku všetkému, nie je nikdy dosť. 

Keď poviem pozri sa okolo seba, za čo si vďačný/vďačná –  tak väčšina ľudí začne hľadať pozitíva v ich živote – ako napr. že majú strechu nad hlavou, jedlo, pitnú vodu, rodinu, prácu, atď…Čo určite sú dôvody, za ktoré je treba byť vďačný.

Ale skutočne poznám len málo ľudí, ktorí sú ozajstne vďační za to, že práve v ten deň prešli nejakou výzvou, nepríjemnou situáciou, ťažkou chvíľou. Aj toto sú dôvody na vďačnosť. Sú to príležitosti k rastu, k tomu, aby sa zo mňa stal “lepší človek”. Príležitosti, ktoré mi niečo ukazujú, odhľaujú programy, ktoré mi neslúžia, dávajú priestor k tomu, aby sa veci vyčistili. 

Aj hádka s partnerom je dôvod na vďačnosť – lebo môže znamenať veľa vecí, okrem iného aj to, že tomu druhému na tebe záleží. 

Aj to, že ma niekto na križovatke vytrúbi alebo na mňa „len tak pre nič za nič” vyštekne niečo, čo ma dostáva do obrátok – takéto situácie vidím ako priestor k tomu, aby som v sebe praktikovala a pestovala vnútorný pokoj, aby som nedávala moc iným nad svojimi emóciami či aby si sa nedávala strhnúť do ich hier. Nie som zenový mních a stále sú situácie, ktoré aj mne dvihnú tlak. Ale keď sa uvedomím, tak viem, že to mám vlastne vo vlastných rukách.

A v neposlednom rade – už len to, že dýcham, je dôvod na vďačnosť. 

Takže, za čo si dnes vďačný/á?

6. TIP: Eliminovanie svetla – z elektroniky aj z osvetlenia

To, že mobil, počítač či telka by mali byť 2 hodiny pred spaním tabu, je celkom známa vec. Všetky totiž produkujú modré svetlo, ktoré spôsobuje zníženú produkciu melatonínu – hormónu, ktorý má vplyv na kvalitu spánku a (ne)spavosť. Okrem toho – to, čomu venujem pozornosť pred spabím, rastie dvojnásobne rýchlo.

Žijeme v dobe elektroniky a skutočne poznám len málo ľudí, ktorí dokážu dve hodiny pred spaním nepozerať do ničoho. Žiadny mobil, žiadna telka, žiadny počítač. Ja sama sa občas mením na nočného vtáka, kedy mi ide práca či písanie ako po masle práve večer. Nieje to moja preferencia, ale občas sa mi pritrafí. 

Práve preto si však dávam záležať na tom, aké svetlo či tmu si navodím aspoň hodinu pred spaním. V momente, keď zatvorím laptop vo večerných hodinách, eliminujem všetky svetlá v miestnosti aj v dome. Snažím sa vypnúť všetko, čo imituje farbou aj intenzitou denné svetlo.

Mojím obľúbeným hackom je tma. Ak môžem, tak nesmierne rada vypnem všetky svetlá v dome počas toho, ako sa pomaly pripravujem na spánok.

Oči sa tme prirodzene prispôsobia a zrazu, po pár minútach je viditeľné, všetko čo potrebujem vidieť. Najmä “doma” – na mieste, na ktorom, si už pamätám základné orientačné body “naslepo” 😀 si veľmi rada robím úplnú tmu. Základné veci poznám a ostatné si pripravím vopred. Okrem toho, v dnešnej dobe, je niekedy takmer nemožné byť úplne bez svetla, pokiaľ práve nežije mimo civilizácie.

Viem, že sú ľudia, pre ktorých vypnuté svetlo nie je zrovna ich šálka kávy, (či už zo strachu, z dôvodu šeroslepoty či iného diskomfortu). Ak si v tejto kategórii, potom je môj tip pre teba skutočne eliminiovať svetlo aj intenzitu na únosné minimum pre teba. Ja osobne sa vyhýbam oblúkom všetkým žiarovkám/žiarivkám, ktoré sú veľmi intenzívne a biele, či studené, nakoľko intenzita aj farba svetla má vplyv na nasledujúci spánok. Čím svetlejšie a intenzívnejšie, tým viac ho telo vyhodnocuje, že je ešte deň a má byť v strehu a plniť úlohy.

Za zmienku stoja aj moje obľúbené zatemňovacie závesy v spálni – také, ktoré neprepúšťajú svetlo zvonka. Existuje mnoho štúdií ktoré hovoria o vplyve absolútnej tmy na kvalitu spánku a regeneráciu tela. 

Aj pokožka má “oči”. 

Obsahuje totiž tzv. fotoreceptory, ktoré evidujú žiarenie a vydávajú na základe neho telu rôzne signály. Ak zaeviduje svetlo, dá to telu vedieť – môže to vyhodnotiť, že je deň, alebo svitá a je čas sa zobudiť. Ak ti to znie ako nezmysel, že pokožka má “oči”, tak sa skús zamyslieť, prečo sa v dermatologickom odvetví využíva toľko rôznych žiarení a lámp. 

7. TIP: Uvoľnenie tela – strečing a masáž

Uvoľnené telo a prúdenie energie znásobuje účinky dobrého spánku, regenerácie, vďačnosti aj manifestácie. Kam neprúdi energia, tam neprúdi život. 

Každý deň pred spaním si dám aspoň 5-10 minút jemný strečing, ktorý pomôže otvoriť a uvoľniť zablokované miesta a umožní krvnému obehu, aby prúdil lepšie, čo má za následok lepšiu regeneráciu orgánov a celého tela. Nehovoriac o tom, že sa mi pri ňom spomalí a prehĺbi dych, uvoľní sa napätie. 

Ak nevieš čo a ako strečovať večer pred spaním, pre inšpiráciu prikladám aj krátky návod, ktorý mi práve pred chvíľou “náhodne” cvengol do nosa. 

Ja si najradšej dávam strečing práve vtedy, keď vypnem alebo stlmím svetlá v miestnosti. Niekedy si k strečingu pridám aj krátku masáž hlavy alebo tváre. A nie je toho dňa, kedy by som pred spaním nepoužila také to drótené škrabkadlo na hlavu  – zvané aj “orgazmátor” 😀 

Záver: 

Hovorí sa: “Nikdy nechoď spať naštvaný”. Ja hovorím, choď spať v pokoji – myslím v tom vnútornom. Ty máš tú moc vyhodnotiť, čo je pre teba práve to najlepšie pre vnútorný pokoj. Či už to, že odložíš masku a všetky nálepky vrátane mena na chvíľu bokom, alebo to že si programuješ myseľ a frekvenciu toho, čo v živote chceš. Nástroje máš k dispozicii, stačí si vybrať ten, ktorý s tebou rezonuje. 

Máš aj ty svoj obľúbený tip? Daj mi o ňom vedieť v komentári 😉

Ak si ešte nečítal prvú časť článku s prekvapivým tretím tipom, nájdeš ho tu.

Komentáre

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.