Existuje množstvo rád a tipov, ktoré prispievajú nielen ku kvalite spánku ale aj nasledujúceho rána. Ak by som chcela, určite by som v hlave vylovila zopár desiatok, ktoré sú všeobecne známe. Všetky tieto tipy môžem označiť ako nástroje, ktoré majú za úlohu naladiť ma na spánok či priviesť ma do hlbšej relaxácie, ktorá vedie k regenerácii na všetkých úrovniach. Vyberám si práve slovíčko nástroje, pretože neexistuje univerzálny návod, ktorý by zaručil výsledok u každého človeka v každej situácii či životnom období.
Neexistuje jeden univerzálny kľúč, ktorým by sa dalo opraviť celé auto. Ak máš prázdnu pneumatiku, dotankovanie nádrže je na nič. Ak máš špinavé okno, doliatie oleja do motora by tiež nepomohlo, lebo potrebuješ doliať tekutinu do ostrekovačov. Ak je auto prehriate, potrebuješ zastať a skontrolovať chladič. Skrátka v závislosti od situácie použiješ iný nástroj alebo inú tekutinu či filter, alebo dokonca reštart operačného systému na to, aby auto fungovalo v poriadku.
A tak je to aj so spánkom. Aj keď som použila ako prirovnanie práve auto, my sme ľudia. Najdokonalejšie tvory na tejto zemi. Moje telo je mvojím “vozidlom” a ja som jeho údržbárom aj opravárom, či lekárom. Ako ľudia by sme mali vedieť rozoznať, čo naše telo práve potrebuje. Či potrebuje pred spánkom totálne vypnúť a resetovať systém, či potrebuje len prestávku na oddych a takzvané vychladnutie, alebo či je pripravené dokonca na preprogramovanie.
A tak teda tu sú moje nástroje, ktoré s obľubou využívam podľa toho, kde a v akom rozpoložení sa práve nachádzam. Niekedy mám chuť skrátka len vypnúť a vyčistiť hlavu a dobre sa vyspať, inokedy mám chuť využiť vzácne okamihy pred zaspaním na vedomé programovanie a následne aj podvedomé.
Ešte malá informácia – tipy ako nepiť kávu po XY hodine či nejesť 2 hodiny pred spaním, piť bylinkový čaj, či dávať si melatonín v tomto článku nečakaj. Nechcem tým povedať, že na kvalitu spánku nemajú vplyv – koniec koncov na každom šprochu, pravdy trochu. Tieto však s najväčšou pravdepodobnosťou už poznáš. A preto tu sú moje overené na striebornom podnose – čierne na bielom.
Nie je v tom žiadna veda, keď poviem, že každá miestnosť má svoju energiu a taktiež to, že rôzne miesta sú v hlave prepojené na úrovni podvedomia s rôznymi situáciami či úlohami. Spálňa by malo byť miesto, do ktorého keď vojdeš, tak tvoje telo sa automaticky uvoľní len na základe toho, že vidí posteľ. Je tak naučené a vytrénované, lebo toto miesto má automaticky spojené so spánkom.
Práve preto mobil aj počítač majú u nás vstup do spálne zakázaný. Bolo obdobie, kedy som zvykla aj ja pracovať z postele, najmä ak som cestovala a bola len v hotelovej izbe. V takom prípade vždy radšej idem pracovať do kaviarne alebo kamkoľvek mimo izby/spálne. Naučila som sa nerobiť svojmu telu dilemu tým, že zrazu nevie, či ide do postele pracovať, odpovedať na správy na sociálnych sieťach alebo regenerovať v spánku.
Bez ohľadu na to, či ma v horúcich krajinách zalieva pot, alebo sedím vo vyklimatizovanej miestnosti, voda je mojím veľkým kamarátom. Nehovorím o hygiene, ale o očiste tela po energetickej stránke.
Voda má so sebou schopnosť odniesť aj to, čo človek nevníma okom, či nosom – ako napríklad elektromagnetické vlny, ktoré moje telo absorbuje počas práce z počítača či z mobilu. Tieto smart vecičky okrem modrého svetla produkujú aj elektromagnetický smog, s ktorým som v priamom kontakte, keďže sa ich pri práci či vybavovaní vecí na telefóne musím dotýkať.
Čo s tým?
Ak trávim viac času v kontakte s mobilom či laptopom, pravidelne si dávam prestávky a ruky pod studenú vodu. Studená voda účinky vĺn zmierni či zmyje. Okrem toho, studená voda na ruky je skvelým nástrojom aj vtedy, ak je človek zacyklený v hlave. Nie vždy sa mi dá namočiť si aj vrch hlavy, ale ak mám tú príležitosť ponoriť sa do vody aj hlavou, je to pre mňa instantný relaxačný nástroj na všetko.
Ako to súvisí so spánkom?
Čím viac toho zo seba zmyješ priebežne počas dňa, tým menej bude tvoje telo toho niesť so sebou večer.
No a večer nikdy, ale naozaj nikdy nepreskočím večernú sprchu. Pre mňa je to jeden zo spúšťačov spánku a hlavne bez ohľadu na to, či som pracovala v záhrade alebo celý deň nič nerobila, je to celotelová očista tela z energie dňa.
Priznám sa, že nepatrím k milovníkom studenej vody ak príde na otázku celotelovej sprchy. Občas mám obdobie, kedy sa zblížime, ale náš vzťah zatiaľ nie je trvácny 😀 Ale sme si bližší stále viac.
Studená sprcha pred spaním pôsobí ako malý reset systému tela. Nielenže je očistným rituálom, ale vie aj pekne zastaviť myšlienkový kolotoč z celého dňa. Niekedy sa smejem, že je to aj preto, že tá voda je tak studená, že celé moje bytie nevníma nič iné ako studenú vodu a nedokážem vtedy myslieť na nič. Je to také 3v1, keďže je to pre mňa aj slušný breathwork, nakoľko ten chlad musím doslova rozdýchať.
Viem si predstaviť, že sa určite našiel aj niekto, kto si pri slovách studená voda povedal „tak cez to nejde vlak…“
Studená voda je fantastická vec, ale každý máme svoju cestu. O relaxačných účinkoch teplej vody tiež niet pochýb. Ťažko povedať, ktorá má lepší účinok – či studená či teplá, pretože ako som písala na začiatku – sú to všetko nástroje a závisí od situácie, ktorý z nich práve potrebujem.
Ak potrebujem pred spaním doslova vypnúť, zrelaxovať a dopriať telu priestor na hlbokú regeneráciu, potom si pred spaním začnem hovoriť a pripomínať moju mantru:
„Jediná moja úloha teraz je spať.”
Týmto si pripomínam prítomnosť, lebo koniec koncov, to je to jediné, čo všetci máme. To, že mi niekto počas dňa zdvihol tlak alebo to že mám zoznam vecí či úloh, ktoré ma čakajú na ďalší deň, sú v danom momente úplne jedno. Niet veci, ktorá by nečakala do zajtra. Niet nič dôležitejšie ako to, aby som si dopriala správnu regeneráciu a načerpanie síl na nový deň a plnenie úloh, ktoré ma čakajú.
Keď si začnem hovoriť moju večernú mantru, niekedy sa začnem až usmievať. Občas si hovorím aj rozšírenú verziu, podľa toho, či mi napadne a čo som možno v daný deň riešila. Občas si poviem aj to, že teraz pred spaním na ničom nezáleží, nemusím byť ani Denisa Emir, môžem byť len telo a duša bez nejakého významu. Skrátka dovoliť si byť ničím.
Dovoliť si byť ničím a nikým – s týmto má veľa ľudí obrovský problém. Ale skutočne, niekedy je to to najlepšie, čo pre seba na chvíľu môžeš urobiť.
Kvantovanie či vizualizácia alebo pozitívne afirmácie pred spaním sú skvelá vec a ja sama sa k nim dostanem v ďalšom bode tohto článku (teda vlastne ďalšej časti).
A čo je horšie, pri nesprávnom používaní môže prehnaná pozitivita dokonca pôsobiť kontraproduktívne a dostať ľudí v konečnom dôsledku do ešte ťažšej energie ako boli predtým.
Práve preto znova pripomínam, že všetko sú to nástroje a je na každom z nás, aby sa naučil správne vyhodnotiť, čo je kedy ten najúčinnejší nástroj v danom období a v danej situácii.
Ak tie znie “byť ničím” proti srsti, sprav so sebou dohodu, že si dovolíš byť nikým len na 20 minút z dôvodu, aby si sa cítil lepšie a doprial si vnútorný priestor. Nejde o žiadne projektovanie a určite sa nemusíš báť, že keď si povieš, že si nikým či ničím, tak si to pritiahneš do života. Skrátka si len venuj limitovaný čas, kedy na chvíľu zabudneš, kým si a kým nie si. Vôbec ma neprekvapí, ak ťa pri týchto slovách a uvedomení zaleje pocit obrovskej úľavy na fyzickej aj mentálnej úrovni.
Dovoľujem si byť „ničím“ napríklad už počas večernej sprchy alebo vtedy, keď si poviem, že čoskoro je čas ísť do postele. Často si 15-20 min “ničoho” dávam aj počas dňa a viac o tom píšem tu.
Niekedy mám večer chuť ”meditovať” a vtedy si poviem túto moju mantru na začiatk, inokedy si ju pripomeniem až keď si ľahnem do postele.
Pokračovanie článku a ďalše 3 tipy spolu s jedným kľučovým, ktorý zlepší nielen tvoj spánok, ale aj život, nájdeš tu.